Σάββατο 14 Ιανουαρίου 2012

Εθνικός Αλεξανδρούπολης-Κηφισιά 3-1 -

undefinedΚαλύτερος στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, ο Εθνικός επιβλήθηκε το Σάββατο (14/01) της Κηφισιάς με 3-1 σετ στην Αλεξανδρούπολη για την 12η αγωνιστική.
Με την τρίτη τους νίκη στις τέσσερις τελευταίες "στροφές", που ήταν η πέμπτη τους συνολικά, οι Θρακιώτες κρατήθηκαν όχι απλά μακριά από τη ζώνη των πλέι άουτ, που ήταν ο αρχικός τους στόχος, αλλά κοντά στην πρώτη τετράδα.
Όσον αφορά τους φιλοξενούμενους, που δεν είχαν στη διάθεση τους τον Καριπίδη ενώ ο Εστράδα έπαιξε ελάχιστα, αυτή ήταν η πέμπτη συνεχόμενη ήττα τους.
Στα του αγώνα, η μοναδική φορά που ένιωσαν απειλή οι γηπεδούχοι ήταν στο τέλος του τρίτου σετ. Αν και είχαν συνεχώς το πάνω χέρι με 16-10 και 21-17, η Κηφισιά έκανε την αντεπίθεση της και ισοφάρισε σε 22-22. Ο Εθνικός έφτασε στο ματς μπολ με 24-22, ωστόσο και πάλι η αθηναϊκή ομάδα δεν πτοήθηκε και με τέσσερις διαδοχικούς πόντους κατέκτησε το σετ με 26-24.
Τα σετ: 25-17, 25-20, 24-26, 25-19.
Εθνικός: Κόβατς 7 (2/6 επ., 5 μπλοκ), Σιδηρόπουλος 2, Γραμματικάκης 8 (4/6 επ., 3 μπλοκ), Γκονζάλες 30 (21/17 επ., 5 άσοι, 4 μπλοκ), Δαλακούρας Α. 12 (8/21 επ., 3 μπλοκ, 55% υπ. - 38% άριστες), Κουμεντάκης 15 (13/27 επ., 2 μπλοκ, 83% υπ. - 78% άριστες), Μίτρεφ -λ (53% υπ. - 35% άριστες).
Κηφισιά: Μπέλλος 22 (19/41 επ., 2 μπλοκ), Καλαϊτζίδης 8 (4/10 επ., 3 μπλοκ), Νικολάκης 2, Ντε Ρόκο 13 (13/26 επ., 81% υπ. - 64% άριστες), Παπαδόπουλος 7 (5/14 επ., 2 μπλοκ), Δεληπρίμης 13 (10/20 επ., 2 μπλοκ, 76% υπ. - 48% άριστες), Ταμπουρατζής -λ 79% υπ. - 75% άριστες / Καρακίτσος 2, Εστράδα.